Jak probíhá diagnostika a léčba streptokokových infekcí?
Výše už bylo nastíněno, že streptokokové infekce jsou bakteriálního původu a léčí se antibiotiky, převážně penicilinem.
Lékař zevrubnou prohlídkou pacienta, vyšetřením jeho úst a stavu mandlí, pohmatem podčelistních uzlin apod.určí diagnózu. Zjistí celkovou anamnézu, co onemocnění předcházelo, jaké má příznaky apod. Důležitým bodem diagnostiky je zjištění výše tělesné teploty, někdy rozbor krve a moči. Často se provádí i tzv. výtěry z krku, které se posílají na rozbor.
Antibiotika se stanoví většinou tzv. „na slepo“, případně se čeká na výsledky kultivace, kde se zjišťuje, která antibiotika na danou infekci nejlépe reagují.
Doplňkovou léčbou mohou být léky snižující horečku, případně jiné symptomatické léky (proti bolesti, rýmě, kašli atd.)
U kožních projevů a infekcí se předepisují antibakteriální (penicilinové) masti či roztoky, případně též antibiotika, která se podávají per orálně (ústy).
Při infekcích a užívání antibiotik, někdy ještě nějakou dobu poté, se doporučuje užívat vitamíny (zvláště řady B) a probiotika, která upravují mikroflóru a podporují imunitu. Ke zvýšení účinnosti protizánětlivých léků lze užívat doplňky stravy typu Wobenzym.
Závěr:
Jakékoliv onemocnění je nepříjemné, o streptokokových zánětech to platí rovněž. Jejich nástup je rychlý, průběh nemoci (díky antibiotikům) nebává většinou komplikovaný. Nicméně je lépe být ostražitý, sebe i své děti chránit posilováním imunity, zdravou životosprávou a případným očkováním. Pokud dojde k nákaze, nemoc co nejrychleji a nejodborněji léčit.