Úvod Jaké nemoci může streptokok způsobit?

Jaké nemoci může streptokok způsobit?

Jde vždy o zánětlivé onemocnění, většinou s přítomností řídkého hnisu nebo zánětlivých ložisek. Někdy jsou nemoci kombinované se zánětem v dutině ústní a zároveň s postižením kůže. Záleží na tom o jaký typ streptokoka jde.

Streptococcus pyogenes (typu A) vyvolává např. tato onemocnění:

  • Zánět mandlí (tonzilofaryngitida – angína). Toto onemocnění postihuje nejčastěji děti v předškolním a školním věku. Začátek je poměrně náhlý, objeví se bolesti v krku, zejména při polykání. Krční uzliny jsou zvětšené, na pohmat bolestivé. Typická je horečka, bolest hlavy, slabost.Méně obvyklé jsou bolesti břicha. Formy onemocnění angínou jsou nehnisavá, tedy katarální (krk je pouze zarudlý se zvětšenými mandlemi), hnisavá (mandle jsou potaženy zažloutlou hnisavou vrstvičkou), nebo tzv. čepová (v zarudlém hrdle se na mandlích objevují hnisavé skvrnky – čepy). V dřívějších dobách se hovořilo ještě o potahové angíně (lidově záškrt), šlo o těžkou formu angíny, která vytvořila tak silnou vrstvu hnisu, že docházelo k dušení. Angína se léčí penicilinem, trvání nemoci je zhruba týden. Pokud není včas léčena mohou nastat komplikace, např. zánět ledvin či revmatická horečka.
  • Spála (Scarlatina). Jde vlastně o spálovou angínu. Tedy souběžně s katarální angínou v krku, se rozvíjí onemocnění kůže, které se projevuje červenou vyrážkou zejména v podpaží, v loketních jamkách, na podbřišku, v tříslech a na vnitřních stranách stehen. Typický je malinový jazyk, drsná „husí“ kůže, horečka. Někdy se projeví i jiné drobné změny na kůži, zejména na konečcích prstů, ušních lalůčcích a tváři. V minulosti byla spála poměrně těžkou a obávanou chorobou, dnes je její léčba díky penicilinu a jiným lékům poměrně lehká a úspěšná. U spálové angíny, pokud není včas léčena hrozí komplikace, proto i po odeznění nemoci (2 – 3 týdny i s rekonvalescencí) jsou nutná vyšetření krve, moči, někdy se provádí i EKG. Může se tak předejít případným onemocněním srdce, ledvin či kloubů.
  • Záněty kůže. Mezi záněty kůže lze počítat impetigo, různé vředy a abscesy, které vznikají v měkkém podkoží. Vstupní branou pro vniknutí streptokoka je drobné poranění kůže tzv. mikrotrauma. Hlavně impetigo může vzniknout i jako komplikace namáhané a často rozrušené kůže při atopickém ekzému, bradavicích či svrabu. Impetigo se projevuje vznikem puchýřků žlutavé barvy, které později zasychají. Ty se objevují především na obličeji a končetinách. Při jejich rozškrábání se mohou šířit na větší plochy. Impetigo je vysoce infekční a zdlouhavě se léčí, vzhledem k výsevu nových a nových puchýřků. Může vzniknout i primárně při nedostatečné hygieně, tedy nemusí být vždy komplikací jiného kožního onemocnění. Ostatní streptokokové kožní infekce pronikají i do hlubších vrstev kůže a vytváří hnisavé vředy či abscesy (ložiska), které někdy i nekrotizují (ničí tkáň). Kvůli infekčnímu původu se tyto infekce léčí antibiotiky v různých formách (tablety, masti apod).
  • Revmatická horečka. Je komplikovanější onemocnění způsobené streptokokovou nákazou. Při vysoké horečce jsou poměrně silné bolesti kloubů, které mohou otékat. Toto onemocnění se většinou léčí v nemocnici, podávají se antibiotika a léky od bolesti.
  • Zánět ledvin. Závažné onemocnění ledvin je jeho zánět. Stejně jako revmatická horečka může vzniknout jako komplikace streptokokové infekce, když se například tzv. přechází angíny. Zánět ledvin je velmi bolestivý, provází jej vysoké horečky, celková slabost, pocity na omdlení, nedostatečné a obtížné močení. Jestliže se včas neléčí, může dojít k odumření části ledvinové tkáně, což je dosti zlé. Léky na zánět ledvin jsou opět antibiotika, tak jako u jiných streptokokových infekcí.

Streptokok může způsobovat i jiné infekce, např. zánět středouší, zápal plic nebo zánět vedlejších nosních dutin.

Streptococcus agalactiae (typu B)většinou neškodně přežívá na různých částech těla, např. v nosohltanu, konečníku nebo v pochvě žen. Jeho nebezpečí tkví především u těhotných žen, že jej při porodu přenesou na novorozence, což může mít tragické následky. Proto se doporučuje během těhotenství a hlavně před porodem vzít stěry z poševní sliznice, příp. rekta a  kultivačně je prověřit. Pokud se zjistí přítomnost streptokoka, žena je přeléčena antibiotiky dřív než začne rodit, po dobu porodu a někdy krátce po něm. Asi u jednoho procenta novorozenců může přenesený streptokok vyvolat sepsi, plicní onemocnění nebo meningitidu. Rizikové jsou předčasné, komplikované a horečnaté porody.

Streptokok skupiny B je někdy příčinou hnisavých zánětů (artritidy, pneumonie, osteomyelitidy) u lidí, kteří mají závažné onemocnění, např. zhoubný nádor, cukrovku, jaterní cirhózu apod.

Pneumokok. Jedním z nejvážnějších případů onemocnění může být napadení pneumokokovou infekcí. Může proběhnout lehce (neinvazivně), jako zánět středního ucha nebo zánět vedlejších nosních dutin, ale také velmi těžce (invazivně) ve formě zánětu mozkových blan, těžkých zápalů plic nebo meningitidy. Začátek těchto nemocí bývá obvyklý, jako u jiných infekcí, bolesti v krku, malátnost, chřipkové příznaky. Typická je pro tato onemocnění velmi vysoká horečka. Nejvíc ohrožené jsou skupiny lidí se sníženou imunitou, děti do pěti let a senioři.

Proti nemocem vyvolaným pneumokokem dnes existuje očkování.

Co je to zlatý streptokok?

Pojem „zlatý streptokok“ se velmi často objevuje v různých dotazích ať už na internetu nebo i jinde. Ve skutečnosti však zlatý streptokok neexistuje, jde o omyl a záměnu za pojem „zlatý stafylokok“ (Staphylococcus aureus).


Diskuse (522 komentářů)

Michaela, (15. 07. 2011 16:53) Reagovat
Stejně jako Markétě, i mě nalezli streptokoka typu C, prosím o vysvětlení, jaký typ to přesně je? Díky
Michaela, (15. 07. 2011 16:55) Reagovat
*mně :oops:
Dana, (22. 03. 2018 15:27) Reagovat
Dobrý den.Mám jít na výměnu kyčel kloubu a byl mi zjištěn streptokok v krku typ c.Od vánoc mám už čtvrté antibiotika a zítra čekám na ortel.Jestli to nezzabralo tak nevím co mi ještě na nosním předepíší.A navíc se s tím prý operace nedá uskutečnit že by se tam snad mohl dostat do kosti a mohlo by to hnisat mi zdělila sestra na nosním.Zajímalo by mě když se toho nezbavím tak to mi už nikdy nemohou operovat?A je to nakažlivé pro rodinu ,mohu je nějak nakazit ?nebo jak sem to vlastně chytla já.Sestra na nosním mi řekla že to má každý druhý ,prý je to na rohlíkách ,na držatlech atd.Mám z toho už deprese a nikdo mi nic neřekne zbavím se toho někty?Ted abych snad tu operaci zrušila.
goran, (26. 12. 2011 16:53) Reagovat
blad suka ide o najsilnejsieho c celade streptokokov.. v podstate koniec amen tma
Martina Čapková, (16. 08. 2011 16:11) Reagovat
Dobrý den,jsem ve 37 týdnu těhotenství a dnes jsem byla u mé gynekoložky,která mi zdělila,že mám nález v pochvě.Prý je to streptokok :sad: hned jsem se ptala na různá rizika ohledně miminka a bylo mi zděleno,že během porodu mi dají do žíly kapačku v podobě antibiotik.Mám strach,protože jsem si o tom ihned přečetla vše,co by mohlo postihnout miminko a moc z toho nadčená nejsem :-x prosím vás podejte mi více informací,abych byla klidnější,protože pro své děťátko chci udělat jen to nejlepší.Děkuji za odpověď
Zdenka, (12. 09. 2011 20:57) Reagovat
Ahoj všem maminkám! pokud vám gynekolog zjistil streptokoka typu B, nemějte strach, měla jsem ho,já i chlapeček jsme v pořádku, zdraví jako rybky, jen mi píchli antibiotika během porodu :-) tento typ je v poho, zlatý je prý horší, toho jsem neštudovala.... zaměřte se baby hlavně na odpočinek, naberte síly, protože po porodu budete vysílení, vyčerpaní, prostě hotoví přec neskonale šťastní a miminko vás potřebuje, potřebuje vaší péči.Já jsem moc neodpočívala a ikdyž jsem aktivní baba, tak to byl ze začátku velkej záhul, a ještě ikdyž David má rok, tak nestíhám vše, co potřebuji, hlavně teda odpočívat. mějte se pěkně a užívejte si, dokud mimi je v bříšku :-) pak to všechno krásné začne, už nikdy nebudete mít víc času pro sebe, na prvním místě mimi :-)
LENKA, (22. 05. 2012 04:44) Reagovat
Děkuji za povzdudivá slova, také mi zjistil gynekolog streptokoka a strašně mě to vyděsilo. Snažím se být stále v pohodě kvůli miminku, ale tohle mě neskutečně hlodalo.
markét11, (04. 10. 2012 09:47) Reagovat
Nejdůležitější je, že se to odhalí. Oni si to potom už doktoři při porodu pohlídají. Rizika jsou minimální, alespoň tak mi to podala moje gynekoložka, když jsem čekala mimčo a opravdu všechno proběhlo v pořádku.
Klára, (17. 10. 2012 05:29) Reagovat
Četla jsem v tomhle článku, že streptokok může způsobit zánět ledvin. Za tři roky jsme měla zánět ledvin už dvakrát, i když se snažím dělat všechno pro jeho prevenci. Je možné, že je příčinou streptokok, který lékaři neodhalili? Mám pocit, že na streptokoka mi nikdy výtěr nedělali.
daniela, (20. 03. 2013 18:34) Reagovat
Stafilokok je pekne-svinstvo. Bakterie- na ktere pry zabiraji-antibiotika, napada hlavne kuzi- a klouby. Citite se jako pri chripce- vsechny svaly-klouby-boli a k tomu teploty ale nizke 37℅az-38℅ vic ne.Je to beh na dlouhou trat. Lecba je velmi-dlouha....Rado se to i po vyleceni-vraci. :zzz :sad: :cry: Doporucuji, k antibiot-brat i probiotika-na upravu strevni- mikroflory a imunity. Vydrzet! Ja se s tim take peru! :zzz
daniela, (20. 03. 2013 18:42) Reagovat
Diagnosa,,se pozna. z odberu krve. a ze steru, nebo vyteru... :cry: :eek: Stafilokok je infecni onemocneni s vyskytem teto- bakterie../stafilokok// Lecba-velmi zdlouhava.......
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Streptokok.info
Kontakty